Tradycyjne Powożenie
Powożenie zaprzęgami konnymi w Polsce ma dość wczesną metrykę. Rozmiłowanie w świetnych koniach i pięknych pojazdach wśród polskiej arystokracji i ziemiaństwa było niejednokrotnie powodem do spektakularnych wystąpień, skrzętnie odnotowywanych przez pamiętnikarzy już od XVI wieku. Na XVIII- wiecznych warszawskich wedutach Bernarda Belotta zwanego Canalettem, możemy zobaczyć ekwipaże nie gorsze od tych, które w tamtym czasie krążyły po ulicach Londynu, Paryża czy Wiednia. W drugiej połowie tegoż wieku stają się modne pojazdy do amatorskiego powożenia wśród elity społeczeństwa -faetony, karykle, kariolki etc.
Sportowe i spacerowe użycie zaprzęgów rozwija się przez cały wiek XIX-ty i nie traci popularności do II Wojny Światowej. Wielkie rezydencje polskiej arystokracji, takie jak Łańcut, Antoniny, Sławuta czy Chorostków, gromadzą wspaniałe kolekcje pojazdów oraz szczycą się posiadaniem i hodowlą znakomitych koni. Pierwsze konkursy zaprzęgowe pojawiają się już w drugiej połowie XIX wieku, organizowane najczęściej z okazji wystaw rolniczych i hodowlanych, wyścigów konnych i konkursów hippicznych.
Organizowane też są corsa kwiatowe, pojawiają się konkursy regionalne, a na wschodnich kresach popularne stają się pokazy zaprzęgów bałagulskich. W Warszawie, w Parku Łazienkowskim, na Placu Ujazdowskim czy Polach Mokotowskich pojawiają się znakomite zaprzęgi startujące również w konkursach, w których przez wiele lat dominują ekwipaże Nowego Tattersalu.
Niestety, te piękne karty dziejów sportu zaprzęgowego kończy II Wojna Światowa i nowa epoka niszczenia wszystkiego, co by miało związek z elitarnym stylem życia. Wprawdzie sport zaprzęgowy w Polsce odżywa w latach 60-tych, a w późniejszych odnosi liczne sukcesy, ale formuła tradycyjnego powożenia jak dotąd nie odnalazła swojej przestrzeni. Pojawili się natomiast pasjonaci tego sportu i stylu życia oraz wola, by w Polsce, podobnie jak w krajach Europy zachodniej, konkursy tradycyjnego powożenia były organizowane. Książ, ze wspaniałym, historycznym zamkiem, zabytkowymi stajniami, które mogą zaliczać się do najpiękniejszych w Europie i pięknym krajobrazem oraz przyrodą, jest miejscem szczególnie sprzyjającym organizacji tego typu spotkań.
Dlatego Stowarzyszenie Miłośników Powozów i Zaprzęgów wystąpiło z inicjatywą zorganizowania wspólnie z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów pierwszych międzynarodowych zawodów tradycyjnego powożenia w Polsce, włączając się tym samym w rok obchodów pamięci Księżnej Daisy von Pless.
Wyniki Międzynarodowych Konkursów Powożenia Tradycyjnego:
Polskie Towarzystwo Powozowe
Zawody nie odbyły się
WYNIKI
opis
WYNIKI
opis
WYNIKI
opis
WYNIKI
opis
WYNIKI
opis
WYNIKI
opis